Polski
  • 38-600 Lesko, woj. podkarpacke, Polska
  • lesko1469@gmail.com
Polski
  • Polish
  • English

Rodzina Ścibor-Rylski

Opis:

Materiały zostały zebrane i opracowane przez Stanisława Macielę i Marcela Domin.

Ta historia rozpoczęła się od znalezienia na leskim cmentarzu tabliczki. Leżała ona w pobliżu betonowych elementów. Zostałem poproszony o poszukanie informacji na temat Józefy Nędzowskiej.
Pierwsza informacja została szybko znaleziona. August Krasicki w "Dzienniku z kampanii rosyjskiej" wydanym nakładem "Panteonu Polskiego" na stronie 215 napisał:
...Witold Rylski jest Sanoczanin syn Augusta, bratanek Nędzowskiej i Kandlerowej z Leska...
To był punkt zaczepienia. Długotrwałe poszukiwania informacji na temat ludzi o nazwisku Nędzowski lub Kandler dały mierne rezultaty. Nędzowski Mieczysław, Nędzowska Zofia, Kandler Ignacy, Kandler Marceli to osoby, które żyły w tym czasie w okolicach Sanoka, Leska. Niestety nie udawało się ich powiązać z Józefą Nędzowską. To wymusiło powrót do rodziny Ścibor-Rylskich. Tu było łatwiej. W Wikipedii szybko uzyskałem inforacje o Witoldzie Rylskim. Jeśli był on bratankiem Józefy Nędzowska to wystarczyło odszukać rodzeństwo jego ojca, tj. Augusta Rylskiego z Sanoka. To też było łatwe. Ale wg tych źródeł ojciec Augusta czyli Wincenty Ścibor-Rylski miał tylko 2 synów. Sprawa zaczęła się komplikować.
Na szczęście na stronie geneanet.com znalazłem informacje, że Wincenty miał również 2 córki. To stwarzało nadzieję na rozwiązanie zagadki. Po nawiązaniu kontaktu z p. Eric'iem Ścibor-Rylskim dzięki jego uprzejmości i zaangażowaniu ustaliliśmy, że Józefa Nędzowska była córką Wincentego Ścibor-Rylskiego.

Jeszcze ciekawostka. Ile obecnie w Polsce żyje osób o nazwisku Nędzowski? Otóż wg rejestru PESEL (stan na 22-01-2020r.) obecnie nie ma mężczyzn. Jest natomiast 6 kobiet. Najwięcej osób o tym nazwisku zamieszkuje w Krakowie.
Szanse na dotarcie do nich i zainteresowanie obecnym stanem nagrobka są niewielkie. Czy ta historia będzie miała ciąg dalszy>?

(cdn)

md

Publikowane materiały stanowią własność autora.

Wykorzystanie materiałów wymaga pisemnej zgody autora. Zasady zostały określone w "Warunkach wykorzystania" "8 Prawa własności intelektualnej"...

Drzewo rodowe:

Ścibor-Rylski