Polski
  • 38-600 Lesko, woj. podkarpacke, Polska
  • lesko1469@gmail.com
Polski
  • Polish
  • English

Wodociąg miejski dawnego Leska.

Zbiornik wody pitnej.

Opis:

Materiały zostały zebrane i opracowane przez Stanisława Macielę.

Teczka 2/2019 zawiera informacje o miejskim wodociągu z 1548r., kamiennym zbiorniku wody pitnej z lat 1705 - 1730, korespondecję w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków, mapkę i materiał ikonograficzny, korespondencję z UGiM Lesko w sprawie odrestaurowania zbiornika., oraz kserokopie fragmentów publikacji związanej z tą tematyką.

Publikowane materiały stanowią własność autora.

Wykorzystanie materiałów wymaga pisemnej zgody autora. Zasady zostały określone w "Warunkach wykorzystania" "8 Prawa własności intelektualnej"...

Uwagi:

Jan Lewicki w czasopiśmie "Nasze połoniny" Nr 9/69 opublikował artykuł "Historia leskich wodociągów". Stwierdził w nim, że obiekt na Plantach to zbiornik przeciwpożarowy. Powołując się na relację swojego ojca określił on datę budowy na rok 1909. W artykule opisuje, że do realizacji rurociągu doprowadzającego wodę ze wzgórza Baszta zaangażowano ekipę, która obok ratusza wykonywała drewniane rury. Pocięte na około 1m kawałki pni sosny drążono wzdłuż rdzenia. Otwór rury wyosił około 8-10 cm. Łączono je stalowymi tulejami, a nastęonie po impregnacji dziegciem zakopywano wzdłuż ulicy Unii Brzeskiej.

md